Ankara Anlaşmasıİngiltere

Ankara Anlaşması

By March 23, 2018 No Comments

ECCA (Europen Community Association Agreement), bilinen adıyla Ankara Anlaşması, Türk vatandaşlarına AB ülkelerinde iş kurma, yatırım yapma yoluyla oturum alma, önce süresiz sonrasında ise vatandaşlık başvurusu yapma hakkı tanıyan bir anlaşmadır. Hepinizin bildiği üzere İngiltere haricinde diğer AB ülkeleri Ankara Anlaşmasının uygulamasında ciddi zorluklar çıkarmakta, hatta bazı AB ülkeleri başvuru kabul etmemekte.

Türk vatandaşları yaygın olarak İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile yerleşmekte ve uygun koşullar oluşunca vatandaşlık başvurusu yapmakta. İngiltere’ye yerleşik Türklerin büyük bir kısmı Ankara Anlaşması ile bu hakkı elde etmiş bulunmaktadır. Gelelim 16 Mart tarihinde İngiliz yetkilerin yaptığı yazılı açıklamaya. 16 Martta yapılan açıklamaya göre “Ankara Anlaşması ile İngiltere’den süresiz oturum alan Türk vatandaşları bundan sonraki süreçte 3 er yıllık periyotlarla oturumlarına devam edecekler” şeklinde bir geçici karar çıktı. İleriki süreçte diğer vize türleriyle uyumlu hale getirileceği ifade edildi. Peki bu durum ne anlama geliyor?

Bu açıklama ile Ankara Anlaşması bitmiyor. Ankara Anlaşması ile önce 1 yıllık geçici, sonrasında 3 yıllık uzatma, sonrasında ise süresiz oturum verilmekte idi. Süresiz oturum hakkı elde edenler, dilerse vatandaşlık başvurusu yapabilmekte idiler. Dolayısıyla İngiltere’de oturum alan bir vatandaş 5. yılın sonunda vatandaşlık başvurusu yapabilmekte idi.

Yeni duruma göre süresiz oturum almak için önce 1, sonra 3 yıllık uzatma, sonrasında bir 3 yıllık daha, sonrasında bir 3 yıllık daha oturum alıp 10. Yılın sonunda süresiz oturum hakkı elde ediyorsunuz. İngiltere’de yasal vize türleri ile 10 yıl ülkede kalan birisi yasal olarak zaten süresiz oturum ve vatandaşlık başvuru hakkı elde etmektedir. Yani kısaca ifade edecek olursak Ankara Anlaşması ile bir Türk vatandaşı süresiz oturum alma hakkını 10. yılda elde etmektedir. Dolayısıyla İngiliz vatandaşlığına başvuru yapabilmek için 10 yıl beklemek zorundasınız. Açıklamaya göre bu durum geçici bir çözüm. İlerleyen aylarda asıl uygulamaya son şekli verilecek. Umarız itiraz sonucu üst mahkeme bu kararı bozar ve Ankara Anlaşması ile süresiz oturum tekrar eski haline gelir.

Neticede Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye yerleşme hayali kuranlar ve bu yönde planlama yapanlar için Ankara Anlaşması halen devam etmekte.

Leave a Reply